لیزر موی زائد: بایدها و نباید ها (بخش اول)

تاکنون ثابت شده برای درمان نواحی وسیع پوشيده از مو هیچ روشی بهتر از لبزر نیست و روشهای دیگر به اندازه لیزر نمی تواند موثر باشد و اثر ماندگاری داشته باشد. برای نواحی محدود و یا برای از بین بردن موهای سفید البته الکترولیز می تواند پیالی مفيد باشد.


لیزر چیست؟
لیزر نوری تک رنگ و تک طول موج است. در لیزر موهای زائد عمدتا نور لیزر در رنگدانه ملانینی که در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلولهای سازنده مو میشود و به همین دلیل است که هرقدر مو ضخیمتر و مشکی تر باشد ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحتتر از بین می رود. در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن کمتر باشد، یعنی بیمار سفيد تر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو کمتر می شود.


کدام بیماران برای لیزر موهای زائد مناسب تر هستند؟
بیمار ایده آل، بیماری است که پوستی روشن اما مویی مشکی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد. هرچه که با پیشرفت هایی که در زمینه لیزر و روشهای سرد کردن پوست به وجود آمده است بیمارانی که پوستهای تیره تر دارند را هم می توان به شکل موثری درمان کرد اما تاثیر لیزر روی پوست های روشن با موهای سیاه بسیار بیشتر است. در مورد موهای بلوند، سفید یا قرمز کاهش دائمی موهای زائد غیر ممکن است. اگر چه رشد این موها را می توان با انجام لیزر گاه تا ۲-۳ ماه هم به تاخیر انداخت اما معمولا با همان تعداد و ضخامت و رنگ قبل مجددا رشد می کنند، برای کاهش دائمی باید به محض رشد موها دوباره لیزر را تکرار کرد که به مرور تكرار لیزر تعداد موها کمتر ونازکتر شوند. در مورد موهای کرکی انجام لیزر توصیه نمی شود چرا که احتمال تقويت آنها و گرفتن نتیجه عکس وجود دارد.


چه مراحل و بررسی هایی قبل از انجام لیزر باید صورت بپذیرد؟
وضعيت هورمونی در خانمها وجود اختلالات هورمونی و علائمی که به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سیکل قاعدگی، ریزش موی سر، جوشهای مکرر صورت و سابقه نازایی) از مسائل مهمی هستند که باید بررسی شوند. از آنجا که اختلالات هورمونی در بسیاری از بیماران پرمو دیده می شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود در غیر این صورت درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا خواهد کشید.


مصرف بعضی داروها که می توانند منجر به رویش موهای زائد شوند. مثل کورتونها، هورمونها و ماینوکسیدیل: این داروها حتی در سر باعث رشد موهای زائد می شوند. در این بیماران لیزر اثر مناسب را نخواهد داشت.
وجود بعضی بیماریها مثل پسوریازیس، ليكن پلان، ويتليگو (برص): در این بیماران احتمال پیدایش ضایعات در محل لیزر وجود دارد.


سابقه اسکار هیپرتروفيک يا كلوئيد (گوشت اضافه محل عمل): انجام لیزر در این بیماران احتمال دارد، سبب ایجاد اسکار هيپرتروفیک شود و بهتر است انجام نگیرد.

سابقه تبخال مكرر: در این بیماران از 24 ساعت قبل تا چند روز بعد از لیزر باید داروهای ضد تبخال استفاده شود. سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی: در صورتی که بیمار جوش چرکی با هر كانون عفونی دیگری در محل لیزر مو داشته باشد باید تا زمان درمان آن عفونت لیزر به تعویق بیفتد.

برنزه بودن (tanning): به هر روشی که فرد باعث برنزه شدن پوست خود شده باشد، اعم از آفتاب گرفتن یا سولاریوم، احتمال سوختگی پوست و ایجاد لك به دنبال لیزر بسیار زیاد است. در این بیماران بهتر است درمان تا زمان از بین رفتن رنگ به تعویق بیفتد و در این مدت بیمار از ترکیبات ضدلک و ضد آفتاب استفاده کند. حداقل یک ماه بعد از برنزه شدن لیزر موهای زائد ممنوع است.

وجود تتو  یا خال يا كک و مک در محل ليزر: از آنجا که انجام لیزر مو می تواند باعث کمرنگ شدن این ضایعات شود باید از قبل به بیمار در مورد این مسئله تذكر داد.
مصرف ایزوترتیلوبین (یا راکوتان که برای درمان جوشهای مقاوم به کار میرود): اگر بیمار از این دارو استفاده می کند چون باعث حساس شدن شدید پوست به نور لیزر و افزایش احتمال سوختگی و اسکار و کک میشود در این بیماران بهتر است لیزر موی زائد انجام نشود و یا با تنظیمات خاص و توسط متخصص پوست لیزر درمانی انجام شود.


چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد نیاز است؟
پاسخ قطعی به این سوال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. مثلا لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می کشد و در کل به طور متوسط ۴ تا ۷ جلسه درمان لازم است ولی ممکن است بیشتر یا کمتر طول بکشد و در صورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می کشد.

اثرات لیزر بر روی موهای زائد چیست؟

 • کاهش تعداد موها
 • کاهش سرعت رشد
 • نازك شدن موها
 • کمرنگ تر شدن موها که همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود.

نخستین لیزرهایی که در کاهش موی زائد به کار رفتند عبارت بودند از: لیزر یاقوت یا روبی و لیزر Nd:Yag. بعدها لیزرهای اختصاصی تری برای این هدف به كار رفتند که از آن جمله می توان به لیزرهای دابود الکساندرایت اشاره کرد که با ساطع کردن طول موجهای اختصاصی تر برای تخریب مو، نتایج بسیار عالی با برجا گذاشتن حداقل عوارض جانبی به وجود آورند. همچنین از نوعی منبع نوری موسوم به IPL نیز در درمان موهای زائد استفاده میشود که در کنار منابع لیزری برای تامین هدف از بین بردن موهای زائد کاربرد دارند.

 

 • به عنوان یک اصل در درمان لیزری مشکلات پوست و مو باید در ابتدا مولکول های خاصی را به عنوان هدف درمان انتخاب کرد و این مولکول های هدف هستند که با جذب انرژی لیزر باعث بروز تغييرات بالینی و علائم بهبود در منطقه ی درمان شده می گردند. مولکول هدف در درمان موهای زائد، رنگدانه ی موجود در ساقه ی مو است که به این رنگدانه اصطلاحا "ملانين" گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود.
 • موفقيت درمان موهای زائد به پنج عامل بستگی دارد: رنگ مو، تيپ پوستی (از نظر میزان روشن با تیره بودن پوست)، ضخامت مو، تعداد جلسات درمان و بالاخره وجود یا عدم وجود عوامل تشدید کننده مانند مصرف برخی داروها یا مشکلات هورمونی بیمار به طور خلاصه میتوان گفت بهترین نتایج از بین بردن موهای زائد با لیزرها در افراد با تیپ های پوستی پایین و رنگ پوست روشن و موهای تیره و ضخیم بدست می آید. در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جلب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی مثل سوختگی پوست وجود دارد. موهای سفید شده نیز فاقد ملانین بوده و اشعه ی لیزر توسط این موها جذب نمی شود.
 • موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند. به همين دليل هر قدر مو ضخيم تر و مشکی تر باشد، ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحت تر از بین می روند و در عین حال چون ملانین در خودپوست هم وجود دارد ، هر چقدر مقدار آن بيشتر باشد ولی پوست تیره تر باشد احتمال جذب لیزر توسط پوست هم بیشتر می شود و احتمال سوختگی بالا می رود بنابراین بهتر است قبل از لیزر پوست را با دارو روشن کرد و بیمار تا حد توان باید از نور خورشيد پرهيز نمايد.
 • در مورد درمان خانم های مبتلا به اختلالات هورمونی و پرمویی، باید در کنار درمان داروئی اختلالات هورمونی همزمان به درمان پرمویی آنها با لیزر اقدام کرد و وجود این اختلالات منع درمان افراد مبتلا با لیزر نمی شود حتی در بیماران مبتلا به اختلالات خاص هورمونی مانند تخمدان پلی کیستیک که تنها مشکل اصلی بیمار موهای زائد است گاهی تنها توصیه ای که به بیمار می کنیم انجام لیزر درمانی موهای زائد است و برای بیماران چاق مبتلا به تخمدان پلی کیستیک اغلب کاهش وزن و ورزش برای بهبود وضع عملکرد تخمدانها کفایت می نماید.

 

لیزر موهای زائد میتواند چه عوارضی داشته باشد؟

 • سوختگی، لک ، عفونت، عدم پاسخ مناسب، فوليكوليت و آكنه.
 • از بین عوارض جانبی شناخته شده از بین بردن موهای زائد با منابع ليزر IPL  می توان به موارد زیر اشاره کرد: درد، سوزش، سرخی یا اریتم گذرا یا پایدار، تورم، آسيب اپیدرمی به شکل سوختگی، تغييرات رنگدانه ای به شکل تیره شدن با روشنتر شدن پوست ناحیه ی تحت درمان و به ندرت بروز اسکار یا جوشگاه. البته باید گفت بسیاری از این عوارض کوتاه مدت و برگشت پذیر بوده و با انتخاب صحیح منبع لیزری و پارامترهای درمانی و علم و تجربه پزشک متخصص معالج قابل پیشگیری و درمان هستند و با پیشرفت تکنولوژی لیزر روز به روز از بروز این عوارض کاسته می شود. همچنین باید گفت با توجه به عمق نفوذ کنترل شده لیزر که حدود 5 میلی متر است، احتمال آسیب رسیدن به اعضای حیاتی قرار گرفته در زیر پوست ناحيه ی درمان شده از قبیل تیروئید، سینه و غدد لنفاوی وجود ندارد و شواهدی از ایجاد تغییرات بدخیم در این اعضا متعاقب درمان با لیزر وجود ندارد. با این وجود به خاطر نبودن شواهد کافی برای ایمن بودن کامل درمان لیزری در خانم های باردار ، این درمان بهتر است انجام نشود. بنابراین لیزردرمانی موهای زائد زیر بغل و ناحیه تناسلی خانمها و یا موهای زائد سینه هیچ آسیبی به این اعضا نميزند و جای نگرانی وجود ندارد اما لیزر نواحی تیره تر مانند ناحیه تناسلی نیاز به توجه بیشتر و تنظیمات خاص برای پیشگیری از سوختگی پوست دارد.

 

 چه آمادگی هایی برای انجام لیزر باید داشت؟

 • بیمار باید از کندن مو به وسیله موم یا اپیلاسیون از ۶ هفته قبل از لیزر خودداری کند اما می تواند از تراشیدن یا کرمهای موبر استفاده کند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید از ترکیبات ضد آفتاب استفاده کند، بيمارانى که پوست تیره تر دارند باید از کرمهای روشن کننده استفاده کنند و پوست ناحیه را قبل از لیزر روشن تر کرده باشند.
 • بیمار باید ناحیه مورد درمان را یک روز قبل از لیزر بتراشد به نحوی که تنها يك ميليمتر از نوک مو از پوست بیرون باشد.
 • در روز لیزر درمانی پس از پاک کردن کامل ناحيه از هر نوع کرم یا ضد آفتاب میتوان حتی بدون بی حسی لیزر را انجام داد ولی برای بیماران حساس به درد میتوان از کرم بی حسی نیم ساعت تا یکساعت قبل از لیزر استعمال نمود. از مصرف اين داروها برای وسعت زیاد باید پرهیز نمود زیرا میتوانند فرد را دچار کاهش فشار خون و علائم مسموميت با ليدوكائين نمايند. در اغلب موارد خنک شدن پوست توسط اسپری خنک کننده یا باد خنک که اصولا همراه لیزر درمانی موهای زائد باید وجود داشته باشند برای ایجاد بی حسی کفایت کرده و بهتر است در استعمال داروهای بی حسی تا حد امکان صرفه جویی شود مگر در موارد خاص مثلا ليزر ناحيه تناسلی که دردناکتر است و بی حسی واجب.

 

فاصله جلسات از هر چقدر است؟
.فاصله بین جلسات بسته به محل ليزر متفاوت بوده دارد و اين يك تا دو ماه ميباشد. بهترین معیار فاصله بين ليزرها زمانی است که طول می کشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید.فاصله معمول برای صورت ۴ هفته و برای بدن ۶ تا ۸ هفته است.

.البته باید تاکید کرد که میزان پاسخ دهی هر منطقه از بدن و  هر فرد بسته به تراکم و ضخامت و نوع تیپ پوستی متفاوت است و شاید برخی افراد به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند و یا برعکس با جلسات کمتری به نتایج دلخواه برسند.

 

بین جلسات لیزر چه اقداماتی لازم است ؟
معمولا قبل و در بین جلسات درمان نباید از روش هایی از قبیل بند انداختن یا کندن موها استفاده کرد و این روش ها را باید از حداقل دو هفته قبل از جلسه ی لیزر درمانی متوقف کرد و موهای منطقه را صرفا باید با تیغ اصلاح کرد البته میتوان برای یک جلسه حدود ده روز بعد از لیزر درمانی اپیلاسیون را توصیه کرد تا موهای سوخته شده بیرون بیایند و از این پس اصلاح موهای بیرون زده با تیغ خواهد بود تا جلسه بعدی لیزر.

 

.چه مراقبتهای پس از لیزر صورت مي گيرد؟
ممکن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد که گذاشتن یخ می تواند سبب کاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نيست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد که 10-7 روز طول می کشد، در این موارد از پمادهای آنتی بیوتیک یا زینک اکسید استفاده میکنیم تا دلمه ها بریزد. ممکن است رشد موی لیزر شده يك تا 2 هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا کند بعد از آن بریزد. در مواردی که التهاب بعد از لیزر زیاد است مصرف روزی دو بار کرمهای کورتون دار تا سه روز معمولا همراه زینک اکسید توصیه میشود، بیمار باید از آفتاب پرهیز کند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممکن است 3-2 ماه طول بکشد تا اثر برنزه کننده آفتاب از بین برود و در این بین، درمان بیمار را به تعویق بیندازد.

.باید توجه داشت در بعضی بیماران که سابقه عوارض لیزرمو وجود دارد یا به عللي احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده کرد. در این حال بیمار يك نقطه یا ناحیه را لیزر می کند و يك هفته بعد ویزیت می شود که اگر مشکلی نداشت درمان را شروع می کنیم. در اغلب حالات سرخی حاصل از درمان لیزری بیش از چند ساعت پایداری ندارد و مالیدن پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای از بین بردن این حالات کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه خورشید نیز امر مهمی است که به همین دلیل از فرآورده های ضد آفتاب استفاده می گردد.

 

لیزر موی زائد: بایدها و نباید ها (بخش دوم)
 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش