لیزر موی زائد: بایدها و نباید ها (بخش دوم)

ليزر Nd-YAG همچنین برای درمان آکنه فعال و جای جوش هم کاربرد دارد. علاوه بر این ، لیزرهای Nd-YAG مي توانند در هر دو حالت کم توان و توان بالا مورد استفاده قرار گیرند. کاربردهای دیگر ليزر Nd-YAG مي تواند موارد زیر را هم شامل شود:

 1.  از بین بردن لکه هاي ناشي از نور خورشيد
 2.  کاهش چین و چروک
 3.  رفع تتو و ضایعات رنگدانه اي 

 

دستگاه لیزر الکساندرایت (الكس)
الکساندرایت یک ماده طبیعی کمیاب است که در سال 1330 توسط سزار الکساندر در کوه های اورال كشف شد. لیزر الکساندرایت از نوع ليزر هاي جامد است که داراي طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئی است. پرتو آن به رنگ قرمز است و به وسیله ملانین پوست و موجب مي شود.
این دستگاه یکی از پیشرفته ترین دستگاه هاي ليزر دنيا براي از بين بردن موهای زائد است. از خصوصیات منحصر به فرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست (موهای نازک و روشن، موهاي ضخيم و تیره) است. با توجه به جذب بالاي ملانین در این طول موج (755 نانومتر)، کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهاي زائد است. برخی از کارشناسان لیزر الکس را قدرتمندترین و پر تاثیرترین لیزر می دانند. به علاوه این دستگاه قابلیت تنظیم برای پوست روشن یا تیره را دارد این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص براي جلوگيري از سوزش است. لازم به ذکر است میزان درد استفاده از این دستگاه به طرز قابل توجهی بیشتر از موارد دیگر و به خصوص لیزر هاي آی پي ال و ایلایت است. در حال حاضر لیزر الکساندریت سریعترین و موثرترین و کم خطرترین لیزر موجود در دنیا برای درمان موهاي زائد به شمار مي رود در یک زمان بسیار کوتاه (در حد هزارم ثانيه) نور لیزر با شدت بالا به پوست می یابد و به طور همزمان ده ها فولیکول مو را تخریب می کند. اغلب موهای تخریب شده از سطح پوست پاک می شوند و مابقی موها در عرض 1 تا 2 هفته خود به خود ريزش پيدا مي كنند. این لیزر برای نژاد سفید اروپایی و ایرانیان خيلي سفيد (تيپ هاي پوستي 1 و 2) است. لذا اگر فرد اندكي سبزه باشد احتمال ایجاد عارضه پوستي از جمله سوختن پوست و تغییر رنگ آن به سمت ایجاد لکه های قهوه ای رنگ و حتي بدتر از آن بي رنگ شدن (سفید شدن بسیار زیاد است که متاسفانه اغلب دائمي است و لذا موبری در سطح وسیع مناسب نیست.

 

دستگاه لیزر دایود
لیزرهای دایود یکی از کارآمدترین منابع نوری هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاری مجتمع تر و سبک تر نسبت به لیزر هايي که بر پایه تحریک فلاش لامپ کار می کنند، به جهت مقاصد کلينيکي بسيار مناسب ترند. لیزرهاي دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسي و با طول موج هاي 800 یا 810 نانومترند. جلب ابن طول موج در ملانین تا حدي كمتر از لیزرهای الکساندریت و یاقوت و بیشتر از Nd;YAG و IPL ها است، ولي آنها مي توانند در عمق بيشتري از درم نفوذ کند و میزان بیشتری در فولیکول مو جذب شوند و متعاقبا اثر حرارتي و نابود كنندگي بيشتري را در مرکز فولیکول و سلول هاي بنيادي رشد مو، نسبت به الكساندریت و یاقوت ایجاد کند. 
لیزر هاي ديود اولین بار در انواع کم توان در محدوده میلی وات برای کاربردهای توانبخشی و زیبایی به صورت non ablative و  ablative در حوزه پزشكي توسعه يافتند.
با گسترش علم و تکنولوژی و امکان ساخت لیزرهاي دیود پرتوان کاربرد این لیزرها در تخصص های مختلف پزشکی از جمله جراحی و پوست و زیبایی، به صورت non ablative و  ablative گسترشی دوباره بافت.

 

نکات کلیدی در مورد لیزر هاي دايود

 • طول موج آنها نزدیک به طول موج طيف پایین مادون قرمز است
 • جذب آن در ملانين به نسبتND_YAG  و IPL بسیار بیشتر بوده و تا حدي كمتر از لیزر های الکساندریت و یاقوت است.
 • دارای ریسک پس از درمان کمتری نسبت به الکساندریت در تغییرات پیگمانته است کاهش ریسک با پالس یکنواخت و خنک سازي سطحي نیز کمتر مي شود.
 • طول موج آنها دارای عمق نفوذ بيشتري در درم بوده و درصد بیشتری از آن به فولیکول مي رسد.
 • به علت استفاده از تکنولوژی نیمه هادی در ساخت آنها نسبت به دیگر لیزرهاي داراي فلاش لامپ به راحتی قابل حمل بوده و مقاومت بیشتری را در برابر ضربه و تغییرات از خود نشان مي دهند.
 • دارای طول عمر بیشتری نسبت به دیگر لیزرها بوده و هزینه تعمیرات و نگهداري كمتري نيز دارند. 
 • هزینه خرید و هزينه هاي ايجاد شده برای بیمار به مراتب کمتر از دیگر لیزرها است.
 • به علت محدوده وسیع تنظيمات طول پالس و انرژي كاربردهاي وسيعي داشته و قابلیت استفاده در پوست های تیره را نيز میسر می سازد.
 • به علت سرعت شات بسیار بالا در آنها برای استفاده در مساحت های بزرگ بسيار مناسب است.


سيستم هاي نوري لامپ هاي زنون


دستگاه IPL
 IPL مخفف کلمه Intense Pulsed Light به معنی تابش تلاش گونه با نور پر قدرت پالسی است این نور حاوی بخشی از دامنه وسیع امواج الکترومگنتیک در محدوده 200 تا 1200 نانومتر در بعضی از موارد خیلی پیشرفته بسته به درجه تنظيم ایستگاه و در اکثر موارد از طریق فیلتر هایی با تکنولوژی بالا ايجاد مي شود ولی این نور مانند لیزر، متمرکز بوده و تک رنگ نيست.
این سیستم نیز با روشی مشابه با لیزر ها در درمان موهای زائد به كار مي رود. آي بي ال Intense Pulsed Light، در اصل ليزر نيست بلكه فلش لامپ های زنون هستند که نور چند طول موجي و non coherent را ايجاد مي کنند که قادر است اثرات گوناگوني بر روي ساختار هاي مختلف پوست داشته باشد و مي توان با گزینش فیلتر های مناسب، اثر دلخواه برای اهداف مشخصی را به دست آورد. دستگاه IPL روش محبوبی جهت برداشتن مو هاي زائد و جوان سازی پوست و روشن کردن لک های صورت و همچنين آثار سطحی جوش های صورت (آکنه) است. معمولا سیستم های تولید کننده لیزر سيستم هايي گران هستند و استفاده از آنها در تمام مراکز و کلینیک ها و برای تمام بیماران مقرون به صرفه نیست. به همين دليل دنيا به دنبال سیستمی بود که بتواند به رغم ارزان تر بودن، لیزر را تقلید کند. آی پي ال (نور تشديد شده پالسی)، سیستمی است که به تقلید از لیزر می پردازد و تقریبا با کارایی مشابه وارد بازار شده است، ارزان تر است و سریع تر عمل می کند. معمولا رو به روي آي پي ال، فيلتر هاي رنگي خاصي قرار مي دهند که می توانند باعث ايجاد طول موجي نزديک به طول موج لیزر شوند. دستگاه حذف موی IPL سریع و کاملا بدون درد است. عوارض جانبي کم است ولي می تواند شامل قرمزي و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف مي شوند.
IPL كانديداي مناسب جهت افراد داراي پوست روشن و موي تيره است، زیرا IPL بیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد. تعداد زيادي از مردم تجربه حذف موهای زائد به صورت کامل توسط این روش را دارند، اگر موها دوباره رشد که به صورت نازک و ظریف خواهند بود.
از اشکالات عمده ی این دستگاه می توان به مواردی چون کارایی کمتر، درد، سوختگی و عدم رضایت بیمار در هنگام کار و عدم کارايي براي تمامي تيپ هاي پوستي اشاره کرد.
دستگاه ایلایت
نسل بسیار پیشرفته تر دستگاه های نور آي پي ال IPL, که با تکنولوژی های دیگر تکمیل شده است تحت عنوان ایلایت در سراسر دنیا در حال گسترش است. دستگاه ایلایت از ترکیب سیستم نوري آي پي ال پیشرفته به همراه سیستم رادیو فرکانسي براي از بين بردن موهاي زائد بدن کمک می گیرد. اما واقعا تنظیم این ترکیب از عهده هر شرکتی بر نمی آید و باعث می شود که قدرت تکنولوژی بالا در عملکرد خوب این دستگاه خودنمایی کند. این دستگاه حتی موهای زائد کرکی و جوان سازی پوست را بدون عوارض، با کمترین جلسات امکان پذیر کرده است. در e - light وقتی شما دکمه را فشار می دهید هم لامپ و هم rf در یک لحظه روشن می شود و در آن لحظه دو نوع فوتون ( فوتون های لامپ و فوتون هایrf) آزاد می شود. فرتون هاي rf باعث ارتعاش در ناحيه مي شود و این ارتعاش موجب ایجاد گرما می شود و این گرماي ايجاد شده با اثر بهتر فوتون هاي لامپ مي شود به عبارت دیگر rf همانند کاتالیزور عمل مي كند و باعث اثر پیتر نور IPL مي شود.
دستگاه ایلایت دارای هزینه استهلاک مناسب و کمی است و از طرفي به علت بزرگ بودن سطح مقطع جهت تاباندن انرژي به سطح بدن با تعداد كمتري شات نوري (حدود 700 الي 900 شات) برای کل بدن نسبت به دستگاه هاي موجود در ایران که برای کل بدن حدود 1400 تا 2000 شات نیاز دارند. در مجموع هم هزینه کمتري براي بيمار دارد.

مزایا و معایب لیزر مو
از بین بردن موهای زائد یکی از مهم ترين دغدغه هایی است که بیشتر ما با آن درگیر هستیم. این کار نه تنها زمان زیادی می برد بلکه ممکن است به آن نتیجه دلخواه هم نرسيم. زدن موهای زائد با شیوه وکس و موچين تاثیر موقتی دارند و برای این که به تاثير دائم برسید باید از لیزر مو استفاده کنید. اگر به توصیه هایی که در این مقاله می دهیم توجه کنید لیزر مو می تواند تاثیری دائمی برای تان داشته باشد.
لیزر مو یکی از روش های خلاص شدن از موهای زائد در قسمت های مختلف بدن است. در این روش فولیکول های مو در معرض نور لیزر قرار داده می شود و گرمای لیزر فولیکول ها را از بین برده و مانع رشد آن ها در آینده می شود. لیزر مو تنها زمانی که آن را به درستی انجام دهيد نتيجه خواهد داد.


مزایای لیزر مو 
امروزه لیزر مو یکی از رایج ترین روش هایی است که از مراکز زیبایی و کلینیک ها گرفته تا متخصصین امراض پوست آن را به کار می برند. و اما فوايد ليزر مو چيست؟

 

بازدهی
بازدهی این روش بیشتر از روش های دیگر برای از بین بردن موهای زائد می باشد. لیزر مو کمک می کند موهای زائد در قسمت هایی که می خواهید را از بین ببرید.


سرعت
لیزر مو سریع ترین راه حل برای از بین بردن دائم موهای زائد می باشد. زیرا می تواند در عرض چند ثانیه این کار را به خوبی انجام دهد. قسمت های کوچک مثل زير لب تنها چند ثانیه زمان می برد اما قسمت های بزرگ تر مثل پاها یک ساعت.

 

اثر بخشی
نظر برخی نسبت به این روش این است که موها را به طور دائم از بین نمی برد اما این نظر کاملا اشتباه است. معمولا ليزر مو به بیشتر از یک جلسه نیاز دارد و تعداد جلسات آن بيشتر از ۸ جلسه نخواهد شد. در طول این جلسات تاثیر خود را خواهد گذاشت.

 

معایب لیزر مو

 • این روش یکسری معایب نیز دارد که باید قبل از انجام این کار حتما آن ها را در نظر بگیرید. 
 • این روش هنوز به عنوان یک روش برای از بین بردن دائم موهای زائد ثابت نشده است. 
 • لیزر مو یکسری عوارض جانبی نیز دارد: سوزش پوست، خارش، تورم، تغيير رنگ پوست و بی حسی اطراف قسمت لیزر شده.
 • هزینه بالای این روش


نکاتی برای آمادگی لیزر مو 
شاید ليزر مو برای کسانی که برای اولین بار این کار را انجام می دهند کمی دلهره آور باشد. بنابراین قبل از اینکه تصمیم به این کار بگیرید باید به معتبر بودن مرکزی که مراجعه می کنید مطمئن شوید و در این مورد تحقیقاتی انجام دهید. باید به مدت ۷ هفته ارزش های الکترولیز، وكس، بند، اپيلاسيون و هر روشی که موها را بچیند را کنار بگذارید. در طی دوره حمام آفتاب نگيريد زیرا ممکن است به نتیجه دلخواه تان نرسید. در طول روند لیزر، دستگاه طوری تنظیم می شود که با رنگ پوست شما هم خوانی داشته باشد.

پس از لیزر
پس از لیزر ممکن است پوست شما کمی بسوزد. بهترین راه حل برای این مشکل استفاده از مرطوب کننده و کیسه های یخ می باشد. برای صورت پیشنهاد می شود که چند روز بعد از لیزر از مواد آرایشی استفاده کنند. موهای لیزر شده بعد از ۲ هفته کاملا از بین می روند پس در طول این دوره حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. اگر در پوست به خصوص در قسمت های تیره متوجه زخم شديد نترسيد. البته این مشکل به ندرت پیش می آید و پرخی دچار تاول و تغییر رنگ پوست نیز به طور موقتی می شوند.

 

حقایقی درباره لیزر مو

 • موفقیت آمیز بودن لیزر مو به ۲ عامل بستگی دارد; رنگ مو و نوع پوست.
 • این روش فقط روی فولیکول های فعال در حال رشد موثر است.
 • هیچ تضمینی برای از بین رفتن دائم موها وجود ندارد.
 • باید بین جلسات لیزر مو بین ۳ الی ۸ هفته به به چرخه رشد مو و سطح مورد نظر فاصله بيفتد. معمولا دست و پاها به جلسات تکرار کمتری نیاز دارند تا صورت و گردن.
 • معمولا زمان زیادی طول می کشد تا فولیکول های مو بریزد و این زمان بین ۲ الی ۳ هفته تخمین زده شده است.

 

لیزر موی زائد: بایدها و نباید ها (بخش اول)

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش