کاشت مو

کاشت مو چیست؟ 
کاشت موی طبیعی با به طور خلاصه کاشت مو با پیوند مو شامل انتقال قسمتی از موهای پشت سر به قسمت های کم پشت یا طاس جلوی سر و قسمت های خالی ابرو ، صورت و غیره می باشد در این بخش به ماهیت و مزایا کاشت مو و انجام آن عوارض کاشت مو و تاریخچه آن اشاره می گردد.

 

كاشت مو به زبان ساده: 
اگرچه در سال های اخیر علم پزشکی پیشرفت چشمگیری در زمینه درمان های موقت ریزش مو داشته است اما در حال حاضر تنها راه درمان دائمی ریزش مو و بازگشت جلوه موهای از دست رفته افراد طاس یا کم مو استفاده از شیوه پیوند موی طبیعی است. کاشت موی طبیعی یا به طور خلاصه كاشت مو با پیوند مو شامل انتقال قسمتی از موهای پشت سر به قسمت های کم پشت یا طاس جلوی سر و قسمت های خالی ابرو ، صورت و غیره می باشد فولیکول (ريشه با پیاز مو ) های پشت سر و بالای گوش ها با ناحیه دهنده ( Donor Area) نسبت به اثرات هورمون های مردانگی (عوامل آندوژنیک) که علت اصلی ریزش موهای جلو سر هستند مقاومند. این مقاومت بر اساس واکنش موهای موجود در نقاط مختلف سر نسبت به این هورمون ها است بطوریکه موهای موجود در نواحی روی سر، شقيقه ها و ناحيه وسط سر گیرنده های این عوامل را در فولیکول یا پیاز خود دارا بوده و نسبت به عوامل مذکور حساس بوده و دچار ريزش می شوند ریزش اندروژنتیک ( Androgenetic ") ، در حالیکه موهای پشت سر و دور سر ناقد این گیرنده ها بوده و نسبت به این عوامل مقاوم و در نتیجه دچار ریزش نمی شوند. این فولیکول ها به هر قسمتی از پوست بدن هم که منتقل شوند این صفت مقاومت را دارا می باشند و با توجه به این که موهای پیوندی از بدن خود فرد تهیه می شود، بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی دهد و احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. این موهای منتقل شده، بافت خارجی تلقی نشده و توسط بدن دفع نمی شوند.
در کاشت موی طبیعی این موها برای جایگزین کردن موهای از بین رفته نواحی دیگر به مناطقی که کم مو یا طاس است منتقل شده و به شکلی نظم و ترتیب داده می شوند که باعث ایجاد بیشترین پوشش ممکن و زیباترین جلوه مو در چهره بشوند. موی پیوند شده نه تنها یک موی طبیعی با تمام خصوصيت مربوطه است تا پایان عمر دائمی بوده، رشد می کنند، ریزش ندارند، قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند، همچنین جنس ، رنگ و حتی تغییرات رنگ آن ها مشابه موهای پشت سر می باشد.

البته باید در نظر داشت که به وسيله هيج روشی نمی توان موها را به حالت قبل از ريزش بازگرداند چراکه كاشت مو زایش و ایجاد موي جديد نيست و هیچ مویی به سر اضافه نمی گردد و این پروسه فقط شامل جابجا کردن موهای فرد می باشد پس در عمل پیوند مو مدودیت بانک مو (تعداد و تراکم مویی که قابل برداشت جهت کاشت می باشد) وجود دارد و در وسعت ریزش بالا امکان ایجاد تراکم های زیاد وجود ندارد درکل پیوند مو به فرد کمک می کند چهره جوانتر و زیباتري داشته باشد اما بسته به بانک موی پشت سرممکن است نتوان تمامی طاسی سر را پوشش داد.


چگونگی انجام و مراحل پیوند مو:

پیوند مو عمل جراحی سرپایی و با بی حسی موضعی بوده که با روش های جديد يك عمل بسیار راحت و بی خطر ، با نتایج قابل پیش بینی و مورد رضایت عموم بیماران می باشد عمل در اتاق عمل استاندارد پوست و مو انجام می شود که تجهیزات جراحی آن کامل می باشد. به دلیل ظرافت زیاد عمل و جهت بالا بردن سرعت، این کار توسط يك تيم چند نفره انجام میشود. این عمل ۸ تا ۱۲ ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت می تواند با بهره گیری از سیستم مولتی مدیا مرکز فیلم ببيند، موسیقی گوش کند ، مکالمه تلفنی داشته باشد و مطالعه کند، همچنین برای خوردن و آشامیدن و صرف نهار ممنوعیتی ندارد.

پس از اتمام جلسه کاشت مو سر بیمار پانسمان شده و مرخص می شود، بيمار يک يا دو روز بعد حهت باز کردن پانسمان مراجعه میکند. از روز دوم تا یک هفته باید مواردی از قبیل عدم ضربه و فشار به ناحيه كاشت، شستشوی مرتب سر با جریان غیر مستقیم آب و عدم فعالیت و تعريق شديد و غیره را رعایت نمود.

موهای کاشته شده در طول يك ماه اول رشد می کند که گویای گرفتن پیوند ها است سپس تعداد زيادي از آنها در ماه دوم شروع به ریزش میکنند اما ریشه موها زنده می باشد موهاي جديد از ماه سوم به بعد ظاهر میشوند ، در ابتدا این موها تنک ، نازك و کرکی بوده اما به مرور زمان به تعداد و آن ها اضافه شده و موها متراکم و ضخیم می شوند.

تاثیر عمل پیوند مو در چهره حدود ۹ ماه بعد مشخص می شود و در این زمان تفاوت چهره قبل و بعد از کاشت مو بسیار قابل توجه است اما همچنان تا یک سال بعد موهای نهفته رشد کرده و به تعداد و تراکم موهای پیوندی می افزایند و لذا نتيجه نهايي عمل كاشت مو پس از ۱۲ ماه قابل ارزیابی می باشد.
 

عوارض کاشت مو:

احتمال ایجاد عارضه در این عمل بسیار کم می باشد، عوارض احتمالی پیوند مو عبارتند از:

  • تورم پیشانی و صورت
  • تشكيل دلمه های کوچک بر روی محل های کاشت

عوارض شدید از جمله درد و سوزش در ناحيه بخيه های پشت سر، خونریزی، باقی ماندن اسکار و عفونت ، بسیار نادر و بیشتر مربوط به تکنیک با جراحی (FUT) می باشد.

همچنین اگر تکنیک كاشت درست استفاده نشود، ممکن است موهای مجاور نیز دچار ريزش شوند. البته برای جلوگیری از این عوارض باید در انتخاب پزشک دقت کافی نمود و تنها به توضیحات پزشک و دیدن تصاویر نمونه اعمل اكتفا ننمود و حتما بيماران قبلی را از نزدیک دیده و با آنها صحبت نمایید به خاطر داشته باشيد نتايج عمل کاشت موی طبیعی تاثیر بسیار مهم و ماندگاری در چهره شما و در نتيجه در اعتماد به نفس و روابط اجتماعی شما خواهد گذاشت . بنابراین در انتخاب پزشک و مرکز کاشت مو بایستی دقت فراوانی نمایید.


تاریخچه کاشت مو
در دهه ۱۸۲۰ میلادی تنوری کاشت موی طبیعی با انجام یک طرح پژوهشی در حيوانات ازمایشگاهی به اثبات رسید. کاشت موی طبیعی برای اولین بار در انسان توسط پزشکی ژاپنی به نام دکتر اوکودا ( Dr
. Okuda ) در سال ۱۹۳۹ به انجام رسید و سپس در سال ۱۹۵۹ توسط پزشک آلمانی دکتر اورنتریخ (
Dr . Orentreich ) برای اولین بار اثر درمانی کاشت مو جهت رفع ریزش موی مردانه را توصیف کرد و برداشت مو از پشت سر و پیوند آن در مناطق کم مو یا طاس جلوی عمر را برای درمان قطعی این نوع ریزش انجام داد.

در ابتدا انتقال موها به صورت دسته دسته ای با تکنیک موسوم به Purch grafting انجام می شود که در این تکنیک به وسيله پانچ تکه های کوچک از ناحيه بدون موی جلوی سر بر می داشتند و با پلاکهای برداشته شده با همان پانچ از پشت سر که شامل قطعات ۲۰ تار مویی بودند جایگزین می شدند.گرچه این عمل کاملا موفقيت آميز بود و رشد موهای منتقل شده پس از حدود سه ماه خارق العاده و باور نکردنی بود ولی مشکل عمدة آن ، حالت دسته ای بودن موها بود که نمای موی عروسکی و یا مسواک را به سر می داد در سال های اخیر استفاده از دسته های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت ( شامل یک یا دو تار مو ومینی گرافت ( شامل سه تا شش تار مو ) سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است.
 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش